Niewidoczne zagrożenie: Znaczenie badania wody na obecność bakterii Legionella

Legionella, rodzaj bakterii, który może powodować poważne choroby układu oddechowego, zyskał uwagę na przestrzeni lat ze względu na jego związek z ogniskami choroby znanej jako choroba legionistów (inaczej legionelloza).

Choroba ta może prowadzić do objawów przypominających zapalenie płuc, a w ciężkich przypadkach może być śmiertelna. Bakterie Legionella są także odpowiedzialne za wywoływanie łagodniejszej choroby grypopodobnej – gorączki Pontiac.

Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z zakażeniem bakterią Legionella, rutynowe badanie wody ma ogromne znaczenie.

Regularne testy służą kilku kluczowym celom:

Zapobieganie wybuchom epidemii:

Ogniska Legionelli często występują w miejscach, w których bakterie mogą się łatwo namnażać i uwalniać do powietrza, takich jak wieże chłodnicze i systemy ciepłej wody w dużych budynkach. Rutynowe badania mogą wcześnie zidentyfikować obecność bakterii Legionella, umożliwiając podjęcie działań naprawczych przed wybuchem epidemii.

Zapewnienie zgodności:

Wytyczne dotyczące badań wody na obecność bakterii typu Legionella zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017, poz. 2294). Systematyczne badania pomagają organizacjom i właścicielom budynków zachować zgodność z tymi wymaganiami, unikając konsekwencji prawnych i finansowych.

Ochrona wrażliwych grup:

Osoby z osłabionym układem odpornościowym, niemowlęta, osoby starsze i osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego są bardziej narażone na zarażenie się legionellozą. Cykliczne badania pomagają chronić te wrażliwe środowiska, zapobiegając narażeniu na skażone źródła wody.

Utrzymanie zaufania publicznego:

W przypadku obiektów takich jak hotele, szpitale i budynki użyteczności publicznej zapewnienie bezpiecznej wody ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zaufania publicznego. Regularne badania świadczą o zaangażowaniu w zdrowie i bezpieczeństwo.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom GBA POLSKA sprawdzi, czy woda spełnia wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017, poz. 2294).

W ramach naszej oferty zapewnimy Państwu kompleksową usługę: pobranie i transport próbek oraz analizę.

Warto przeczytać – LEGIONELLA TO NIE TYLKO WODA

Szukają Państwo fachowej porady dotyczącej zakażeń bakterią Legionella?

Prosimy o kontakt z BlueCare – bezpieczna woda, wolna od Legionelli!

Macie Państwo jakiekolwiek pytania?

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem sprzedaży!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla środowiska, kosmetyków i żywności.