Legionella to nie tylko woda

Bakteria z rodzaju Legionella, szczególnie gatunek Legionella pneumophila, jest odpowiedzialna za wywołanie groźnej choroby zwaną legionellozą, inaczej znanej jako legionellosis. Choroba ta powoduje ciężkie zapalenie płuc i gorączkę Pontiac.

Legionelloza kojarzona jest głównie z instalacjami wodnymi, ale nie jest to jedyne możliwe źródło zakażenia.

Bakterie z rodzaju Legionella sp. można napotkać w różnych środowiskach:

  • naturalnych: strumienie, stawy, zbiorniki wodne, wyrobiska ziemne
  • sztucznych (związanych z działalnością człowieka): instalacje wody ciepłej, sitka prysznicowe, baseny z hydromasażem, sprzęt medyczny, inhalatory domowe czy klimatyzatory

Sprzyjające warunki do jej rozwoju to oczywiście duża wilgotność, temperatura (20-45°C), zastoiny wody, obecność jonów żelaza i wapnia, a także brak kontroli czystości układów hydraulicznych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Bakteria z rodzaju Legionella  może być przenoszona przez systemy klimatyzacji oraz wentylacji, zwłaszcza jeśli systemy te generują aerozole wodne, czyli drobne cząsteczki wody unoszące się w powietrzu. Są to idealne warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii. Ogrzewane i wilgotne środowisko w klimatyzacji lub wentylacji może sprzyjać namnażaniu się Legionelli. Co gorsze, aerozole wodne wytwarzane przez systemy mogą przenieść bakterie na większe odległości.

Aby uchronić się przed rozwojem bakterii z rodzaju Legionella w systemach klimatyzacji i wentylacji, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich praktyk higienicznych i technicznych oraz stałe monitorowanie jakości powietrza wydobywającego się z tych systemów jak również weryfikacja czystości wnętrza klimatyzatorów (filtrów, parowników, tacek ociekowych) i kanałów wentylacyjnych.

Stała kontrola i monitoring czystości mikrobiologicznej powietrza oraz klimatyzatorów i kanałów wentylacyjnych to kluczowe kroki w minimalizowaniu ryzyka zakażenia i utrzymaniu bezpiecznego środowiska w Państwa jednostkach.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom GBA POLSKA sprawdzi, czy systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne w Państwa jednostkach są wolne od bakterii z rodzaju Legionella sp.

W ramach naszej oferty zapewnimy Państwu kompleksową usługę: pobranie, transport oraz analizę laboratoryjną próbek.

Warto przeczytać: NIEWIDOCZNE ZAGROŻENIE: ZNACZENIE BADANIA WODY NA OBECNOŚĆ BAKTERII LEGIONELLA

Szukają Państwo fachowej porady dotyczącej zakażeń bakterią Legionella?

Prosimy o kontakt z BlueCare – bezpieczna woda, wolna od Legionelli!

Macie Państwo jakiekolwiek pytania?

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem sprzedaży!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla środowiska, kosmetyków i żywności.