Zima to trudny czas dla naszej skóry

Zima to trudny czas dla naszej skóry i dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Niskie temperatury, wiatr, mniejsza wilgotność, ale również ogrzane, suche powietrze panujące w domach czy miejscu pracy wpływają niekorzystnie na wygląd skóry. Staje się ona odwodniona, co objawia się uczuciem ściągnięcia, szorstkością czy pojawieniem się zaczerwienienia.

Aby nie dopuścić do takich efektów należy stosować odpowiednie kosmetyki, które oprócz podstawowego działania odżywczego będą tworzyły ochronną warstwę przeciwko niekorzystnemu działaniu czynników zewnętrznych. Ponadto, regularnie stosowane przyczynią się do odbudowy/wzmocnienia bariery hydro lipidowej naszej skóry.

W składzie kosmetyków na zimę powinny się znaleźć emolienty, czyli te substancje, które pozostają na skórze, gdy woda i inne lotne składniki już odparują. To one właśnie tworzą mniej lub bardziej wyraźny film ochronny, a jednocześnie nadają skórze gładkość i sprawiają, że staje się ona przyjemnie miękka w dotyku. Wśród składników kosmetyku zimowego powinny być również te, które naturalnie odbudowują rozszczelnioną barierę ochronną, np. ceramidy.


W Centrum Badań Kosmetyków GBA Polska istnieje możliwość oceny naturalnej bariery hydro lipidowej skóry oraz warstwy ochronnej utworzonej na skórze po aplikacji odpowiedniego kosmetyku. Do sprzętów pomiarowych szczególnie użytecznych w tym temacie należy:

  • Sebumeter SM 815 za pomocą którego można ocenić stopień natłuszczenia skóry, a w rzeczywistości oszacować wielkość warstwy ochronnej i długość jej zalegania na skórze;
  • Tewameter TM Hex przeznaczony do oceny stopnia parowania wody z naskórka (TEWL Transepidermal Water Loss) zarówno po jednej aplikacji, podczas zalegania kosmetyku na skórze, jak i po regularnym jego stosowaniu. Im wody paruje mniej tym bardziej szczelna warstwa ochronna.

Typowe deklaracje możliwe do udowodnienia przy wykorzystaniu tych urządzeń to: tworzy ochronną warstwę na skórze, natłuszcza, wzmacnia barierę hydro lipidową skóry, ogranicza
parowanie wody z naskórka, pośrednio nawilża.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i współpracy z GBA POLSKA!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla żywności, środowiska i kosmetyków.