ŚrodowiskoBadania Środowiskowe w Ochronie Zdrowia

Zespół ekspertów, analityków, próbkobiorców i zaawansowany sprzęt techniczny to największe atuty GBA POLSKA w zakresie badań środowiska w zakładach produkcyjnych i jednostkach służby zdrowia.

Klientom i Partnerom zapewniamy szerokie portfolio usług w zakresie badań mikrobiologicznych i fizykochemicznych: wody, powietrza i powierzchni.

Najwyższe standardy, bogate doświadczenie i wiedza naszych ekspertów to nie tylko gwarancja niezawodność i najwyższej jakość naszych usług, ale także Twój klucz do zapewnienia bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy!

https://www.gba-polska.pl/wp-content/uploads/2024/04/Grafiki_landing-page_Aleksandra-Mikulska_1.jpg

Kompetencje GBA POLSKA:

1. BADANIA WODY

W ramach oferty świadczymy usługi akredytowanego pobierania próbek z analizami fizykochemicznymi i mikrobiologicznymi:

  • wody do spożycia i wody ciepłej
  • wody do dializ i hemodializ
  • wody technologicznej
  • wody do celów farmaceutycznych

 

Woda do spożycia

Badania zgodne z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz zatwierdzeniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej zarówno w zakresie pobierania jak i analiz mikrobiologicznych, fizykochemicznych oraz sensorycznych.

Analiza obejmuje pełen zakres badań wody przeznaczonej do spożycia:

  • monitoring gr A (podstawowy zakres parametrów mikrobiologicznych, fizykochemicznych i sensorycznych);
  • monitoring gr A i B (rozszerzony zakres parametrów mikrobiologicznych, fizykochemicznych i sensorycznych).
  • Monitoring wody ciepłej w kierunku bakterii z rodzaju Legionella sp. (badania w objętości 100ml i 1000ml)
  • Monitoring substancji promieniotwórczych  (badania radiologiczne)

 

Woda do dializ i hemodializ

Jest to woda wykorzystywana w zabiegach dializoterapii o najwyższej czystości mikrobiologicznej i chemicznej; woda do takich zadań jest określona specjalnymi wytycznymi jak na przykład  standardy: Asociation for the Advancament of Medical Instrumantation, Farmakopea Europejska, Farmakopea Polska.

Analiza wody do dializ obejmuje:

  • Badania mikrobiologiczne: oznaczenie obecności endotoksyn bakteryjnych, ogólna liczba drobnoustrojów oraz obecności bakterii Esherichia coli oraz Pseudomonas aeruginosa
  • Badania fizykochemiczne: metale (w tym metale ciężkie); kationy np. wapń, magnez, potas, sód; aniony np. siarczany, azotany, fluorki; substancje utleniające się bądź ogólny węgiel organiczny; przewodność elektryczna właściwa; chlor
Woda technologiczna

Jest to woda wykorzystywana do zasilania sterylizatorów oraz woda stosowana w endoskopii (obszar szpitalny) bądź woda do produkcji kosmetyków lub chemii gospodarczej. Tego rodzaju woda powinna mieć jakość zgodną z przyjętymi normami dla sterylizatorów lub wody produkcyjnej, bądź spełniać wymagania farmakopealne zgodnie z monografią Aqua Purificata.

Analiza wody technologicznej może obejmować:

  • Badania fizykochemiczne zgodnie z normą PN-EN 285 zawierającą wymagania producentów urządzeń technicznych i medycznych
  • Badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne zgodnie z wymaganiami wody do spożycia bądź indywidualnymi wymaganiami Klienta
  • Badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne zgodnie z monografią farmakopealną Aqua Purificata
Woda do celów farmaceutycznych

Jest to woda wykorzystywana do receptur aptecznych oraz produkcji leków (w tym do podania pozajelitowego). Zgodnie z  Farmakopeą Polską woda do celów farmaceutycznych została podzielona na kilka rodzajów: woda oczyszczona, woda do wstrzykiwań (iniekcji) WFI, woda wysokooczyszczona HPW oraz woda do receptury aptecznej.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje wody posiadają szczegółowe wymagania (monografie) dotyczące parametrów mikrobiologicznych i fizykochemicznych jakie należy weryfikować przy ocenie ich jakości i przydatności.

W zakresie badań oznacza się:

  • Mikrobiologia: obecności endotoksyn bakteryjnych oraz ogólna liczba drobnoustrojów
  • Fizykochemia: ogólny węgiel organiczny (TOC), azotany, przewodność elektryczna właściwa, wygląd, metale ciężkie, zawartość glinu
2. BADANIA POWIETRZA

Poznanie mikroflory powietrza ma istotne znaczenie do określenia warunków higienicznych panujących w zakładach przemysłowych czy pomieszczeniach szpitalnych oraz do określania mechanizmów potencjalnego zanieczyszczania produktów czy zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Badania jakości powietrza w obiektach związanych ze służbą zdrowia (szpitale, apteki, pralnie realizujące usługi dla szpitali) wykonywane są zgodnie z rekomendowanymi przez Ministerstwo Zdrowia „Wytycznymi projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą”.

W przypadku zakładów produkcyjnych monitorowanie jakości powietrza pod kątem stężenia cząstek stałych i czystości mikrobiologicznej jest jednym z kluczowych elementów Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP).

Ofertujemy:

  • Badania mikrobiologiczne powietrza w salach szpitalnych
  • Badania mikrobiologiczne powietrza w kanałach wentylacyjnych
  • Badania obecności bakterii z rodzaju Legionella sp. w powietrzu
  • Badania stężenia cząstek stałych w powietrzu

Metody badań powietrza:

  • Badanie mikrobiologiczne – metoda zderzeniowa: ogólna liczba drobnoustrojów, liczba drożdży i pleśni, liczba Legionella sp.
  • Badanie stężenia cząstek stałych w powietrzu – pomiar licznikiem cząstek stałych: zapewniający pomiar w czasie rzeczywistym cząsteczek o średnicach od 0,3µm do 10,0µm w jednostce objętości powietrza
3. BADANIA POWIERZCHNI

Podstawowym krokiem prowadzącym do zapewnienia wysokiej jakości produkcji (firmy kosmetyczne) oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów (sale szpitalne) jest regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni produkcyjnych i sal szpitalnych. Jednakże sama dezynfekcja może okazać się niewystarczająca – kluczowa jest weryfikacja skuteczności podjętych działań.

W obszarze tych badań oferujemy:

  • Badania czystości mikrobiologicznej powierzchni – wymazy i odciski ze ścian, podłóg, blatów oraz innych elementów wyposażenia np. klimatyzatory
  • Badania czystości mikrobiologicznej odzieży ochronnej i rąk pracowników

Rodzaje i metody badań proponowane przez GBA POLSKA Sp. z o.o.:

  • wymazy z powierzchni ograniczonej bądź nieograniczonej – badane parametry np.: ogólna liczba drobnoustrojów, liczba drożdży i pleśni, liczba Enterobacteriaceae, liczba bakterii z grupy coli, liczba Pseudomonas aeruginosa, liczba gronkowców koagulazo-dodatnich (Staphylococcus aureus i innych gatunków), liczba Enterokoków, liczba Legionella sp.
  • odciski z powierzchni – badane parametry np.: ogólna liczba drobnoustrojów, liczba drożdży i pleśni, liczba Enterobacteriaceae
https://www.gba-polska.pl/wp-content/uploads/2024/04/Grafiki_landing-page_Aleksandra-Mikulska_2.jpg

W ramach oferty badań wody, powietrza i powierzchni zapewniamy kompleksową usługę: pobranie próbek, transport w warunkach kontrolowanych oraz analizę laboratoryjną próbek.

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną, a poczujesz się dobrze poinformowany/a!

Aleksandra Mikulska
Dyrektor Branży Analiz Środowiskowych
w Ochronie Zdrowia
mobile: +48 532 414 976

Z przyjemnością przygotuję dedykowaną ofertę.

Napisz do mnie!

Pola oznaczone kwadratami są obowiązkowe.

    Obserwuj GBA POLSKA!

    POZNAJ NASZE MOŻLIWOŚCIBADANIA ŚRODOWISKOWE W OCHRONIE ZDROWIA