Etefon – regulator wzrostu roślin

W ostatnich latach etefon (kwas 2-chloroetylofosfonowy) jest jednym z najczęściej stosowanych regulatorów wzrostu roślin. Powoduje zahamowanie powstawania hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost.

Etefon przyśpiesza procesy dojrzewania owoców, poprawia ich wygląd  nadając intensywniejszy kolor. Obecnie stosuje się go w owocach, warzywach i zbożach w celu promowania dojrzewania przed i po zbiorach.

Jest on zarejestrowany do stosowania w wielu uprawach spożywczych i niespożywczych, w szklarniach, a także w przypadku roślin ozdobnych do użytku domowego. Aplikowany jest na liście roślin za pomocą sprzętu naziemnego lub powietrznego. Może być również nanoszony ręcznym opryskiwaczem na niektóre warzywa i rośliny ozdobne w przydomowym ogrodzie.

Specyficzne działanie etefonu spowodowało, że zaczęto go wykorzystywać m.in. w uprawie papryki. Kwas 2-chloroetylofosfonowy wpływa na wartość odżywczą owoców papryki ostrej. Stosowanie tej substancji na dojrzewające owoce przyspiesza dojrzewanie i zwiększa procentowy udział owoców czerwonych w plonie ogólnym. Wiąże się to ze wzrostem koncentracji czerwonych barwników w owocach papryki. Obok kwestii jakości nie można zapominać o bezpieczeństwie konsumpcji tego warzywa. Stosowanie tego rodzaju środków do uprawy roślin musi być prowadzone zgodnie z wymogami prawa oraz producenta danego preparatu.

Samo stosowanie etefonu w uprawie papryki jest niedozwolone w Unii Europejskiej.

Obecnie tworzone są działania, które pozwalają ustrzec się przed wprowadzeniem do obrotu niezgodnych pod względem bezpieczeństwa papryk. Działania te mają na celu uświadomienie rolników o technikach produkcji papryki eliminując używanie etefonu. Głównym działaniem jest stworzenie mechanizmów umożliwiających modyfikację warunków uprawowych. Pozwala to na uprawę nowych, wczesnych odmian papryki. Jest ona rośliną o nieograniczonym wzroście. Przy zapewnieniu jej komfortowych warunków w nowoczesnych tunelach możliwa jest podaż owoców przez długi czas. Na dobry plon i szybkie wybarwianie się owoców papryki w okresie wegetacji powinno się pracować już w okresie poprzedzającym uprawę, jesienią. Wtedy bowiem należy przeprowadzić analizę gleby i uregulować wartość pH, a następnie wyrównać poziomy składników do wartości optymalnych.  W czasie uprawy powinno się regularnie analizować glebę. Rośliny papryki są w stanie pobierać składniki pokarmowe, gdy temperatura  podłoża jest wyższa niż 12ᵒC. Najlepsze efekty są uzyskiwane, gdy nawozy podawane są równomierne przy każdym nawadnianiu, a nie jednorazowo.

Aby ustrzec się przed wprowadzaniem do obrotu niezgodnych pod względem bezpieczeństwa papryk, należy przedstawić odpowiednie wymogi producentom. Zebrać oświadczenia potwierdzające nie stosowanie etefonu. Istotnym zabiegiem jest przeprowadzanie niezależnych badań laboratoryjnych na początku, w trakcie i końcówce sezonu.

Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady przykładowe normy dla pozostałości etefonu wynoszą dla wiśni 5 mg/kg, dla pomidora 2 mg/kg, natomiast dla papryki jedynie 0,05 mg/kg.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i współpracy z Segmentem FOOD GBA POLSKA!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla żywności, środowiska i kosmetyków.