Zanieczyszczenia produktów spożywczych niespecyficzną mikroflorą

Każda żywność jest narażona na działanie czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na jej smak, zapach oraz wygląd. Do najważniejszych zaliczamy czynniki biologiczne, chemiczne lub fizyczne. Czynniki biologiczne związane są z obecnością niepożądanej mikroflory. Niepożądane drobnoustroje stają się poważnym problemem finansowym dla producenta. Zmiany wywołane w wyniku ich namnażania i wzrostu bardzo często dyskwalifikują produkt z obrotu i niejednokrotnie stają się przyczyną wycofania z rynku.

Koszty wycofania produktu ze sprzedaży – transport, magazynowanie, utylizacja, odszkodowania, naprawa wizerunku – mogą poważnie nadszarpnąć budżet firmy.

Do jednych z bardziej problematycznych drobnoustrojów w produkcji żywności należą pleśnie. Ktoś może zadać pytanie dlaczego?  Po pierwsze ze względu na ich szerokie występowanie w środowisku, głównie w powietrzu. Drugim aspektem jest ich bardzo łatwe rozprzestrzenianie się wraz z ruchami powietrza wewnątrz hal produkcyjnych. Pleśnie, w przeciwieństwie do bakterii są w stanie wytwarzać bardzo duże ilości zarodników, które swobodnie unosząc się w powietrzu osadzają się na różnych powierzchniach i przy wystąpieniu sprzyjających warunków kiełkują tworząc grzybnię wraz z nowymi zarodnikami. Ponadto zarodniki pleśni bardzo często wykazują oporność na stosowane środki do dezynfekcji np. nadtlenek wodoru wykorzystywany do dekontaminacji opakowań. Drobnoustroje te są zdolne do wzrostu w szerokim zakresie pH, temperatury oraz zawartości tlenu. Dzięki tym zdolnościom są w stanie przetrwać niekorzystne warunki środowiskowe.

Do ważniejszych rodzajów pleśni izolowanych z żywności należą grzyby z rodzaju Penicillium.

Te powszechnie występujące w środowisku drobnoustroje są przyczyną pleśnienia różnych produktów spożywczych. Ich wzrost dostrzegalny jest na powierzchni produktów najczęściej w formie zielono zabarwionego, trawiastego nalotu. Niektóre z tych pleśni charakteryzują się także zdolnością wzrostu w żywności konserwowanej chemicznie. Jednym z gatunków posiadających takie właściwości jest powszechnie występujący w środowisku Penicilium chrysogenum. Grzyb ten charakteryzuje się zdolnością rozkładu kwasu sorbowego do trans-1,3-pentadienu. Kwas sorbowy (Acidum Sorbicum, E200) to konserwant, który stosuje się głównie w napojach bezalkoholowych, produktach piekarniczych, a także wyrobach cukierniczych. Żywność, w której dochodzi do rozwoju Peniclilium chrysogenum i wytworzenia trans-1,3-pentadienu charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Zapach ten jest często opisywany jako podobny do nafty lub benzyny.

Zepsucie żywności powodują również przedstawiciele innych rodzajów jak: Aspergillus, Absidia, Mucor, Rhizopus.

Grzyby z rodziny Mucoraceae należą do powszechnie wyodrębnianych organizmów z gleby, powietrza i zamierających części roślin. Są to grzyby wyjątkowo szybko rosnące. Warunki sprzyjające ich rozwojowi to wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Jednak niektóre gatunki dobrze radzą sobie również w niskich temperaturach.

Mucor circineloides jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków z rodzaju Mucor. Występuje na całym świecie. Powoduje psucie się żywności. Znajdywano go w mięsie, serze. Dzięki możliwości wzrostu w temperaturze chłodniczej oraz przy obniżonej zawartości tlenu Mucor circineloides jest również przyczyną niespecyficznych bombaży w jogurtach.  Do zanieczyszczenia dochodzi najczęściej po pasteryzacji już na etapie konfekcjonowania wyrobu gotowego do opakowań jednostkowych. Charakterystyczny bombaż występuję najczęściej po około 6 do 10 dni przechowywania w temperaturze chłodniczej. Po otwarciu zbombażowanego kubeczka na powierzchni widać biały skórzasty nalot. Po dłuższym przechowywaniu zaczynają pojawiać się czarne przebarwienia na skutek wytwarzania zarodni z zarodnikami.

Identyfikacja pleśni obecnych w produktach ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia mikotoksyn oraz określić źródło zakażenia.

Znając przyczynę zakażenia producenci mogą podjąć odpowiednie działania mające na celu uniknięcie podobnych zdarzeń w przyszłości. Tworzy to warunki do produkcji żywności o najwyższym standardzie jakościowym.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i współpracy z GBA POLSKA!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla żywności, środowiska i kosmetyków.