Czystość mikrobiologiczna powietrza i powierzchni przewodów wentylacyjnych

To, jakim powietrzem oddychamy, bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Mając na względzie powszechny problem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, powinniśmy zwrócić uwagę w jaki sposób ma ono wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i budynkach mogą pochodzić ze źródeł zewnętrznych i wewnętrznych. Wraz z rozwojem technik budowlanych, w budynkach zaczęto niwelować nieszczelności okien oraz drzwi, a także stosować coraz doskonalsze metody izolacji termicznej. Dzięki temu budynki stały się znacznie szczelniejsze niż dawniej, co wpływa na wzrost stężeń zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń.

Często przy ocenie ryzyka zawodowego, pomijane jest narażenie mikrobiologiczne przy wykonywaniu pracy biurowej, ze względu na brak w niej kontaktu z zewnętrznymi czynnikami mikrobiologicznymi. Takie podejście, nie zawsze jest właściwe, ponieważ głównym źródłem bioaerozoli w powietrzu wewnętrznym jest człowiek, który może stanowić źródło różnorodnych bakterii. Przebywanie ludzi w zamkniętych pomieszczeniach, w dużych skupiskach, może przyczynić się do zwiększenia liczby mikroorganizmów w powietrzu, a tym samym do potencjalnego pogorszenia stanu zdrowia pracowników. Źródło zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza może stanowić również ogrzewanie, wentylacja i urządzenia klimatyzacyjne. Zła konserwacja i brak czyszczenia przewodów wentylacyjnych oraz filtrów może przyczyniać się do namnażania i rozsiewania grzybów i bakterii w powietrzu.

W celu sprawdzenia czystości mikrobiologicznej powietrza oraz powierzchni przewodów wentylacyjnych, warto zdecydować się na przeprowadzenie badań na zawartość ogólnej liczby drobnoustrojów oraz drożdży i pleśni w jednostce objętości powietrza bądź z powierzchni.

Pobór próbek z powietrza odbywa się głównie metodą zderzeniową, a pobór z powierzchni za pomocą wymazów lub odcisków. Do badań zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza pobierana jest również niezbędna próbka tła, która pozwala na porównanie zanieczyszczenia panującego na zewnątrz do zanieczyszczenia wewnętrznego danego obiektu.

Interpretacja wyników badań opiera się na podstawie propozycji normatywów higienicznych lub wytycznych określających wartości progowe stężenia mikroorganizmów. Interpretacja wyników dla poszczególnych pomieszczeń pozwala na określenie wielkości zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają pracownicy, bądź czystości przewodów dostarczających powietrze. Warto weryfikować, czy przewody dostarczające powietrze są odpowiednio czyszczone i konserwowane. W opracowaniu można również dokonać porównania wyników przed i po konserwacji, a także dokonać wyliczeń stopnia redukcji zanieczyszczenia.

W GBA POLSKA oferujemy kompleksową obsługę w zakresie badań mikrobiologicznych powietrza i powierzchni przewodów wentylacyjnych, w tym wykonanie akredytowanych poborów, analiz laboratoryjnych oraz przygotowanie interpretacji wyników w formie opinii o czystości mikrobiologicznej powietrza. Wykonujemy badania m.in. w obiektach przemysłowych, szpitalnych czy biurowych.

Poziom samopoczucia i zdrowia pracownika przekłada się na jego wydajność i efektywność – warto o tym pamiętać i regularnie sprawdzać czystość mikrobiologiczną powietrza oraz powierzchni przewodów wentylacyjnych.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu i współpracy z Subsegmentem – ŚRODOWISKO PRZEMYSŁOWE GBA POLSKA!

 

GBA POLSKA Sp. z o.o. od 20 lat jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem w obszarze badań laboratoryjnych i usług intelektualnych dla żywności, środowiska i kosmetyków.